Redakce

Získávání pevné půdy pod nohama na íránském trhu

Dne 16. ledna 2016 dochází k historickému zrušení obchodních sankcí uvalených na Írán a jeho návratu zpět do ekonomické fáze. Této události předcházelo splnění závazků Íránu vyplývajících z jaderné dohody, která byla uzavřena 14. července 2015 po 12 letech vyjednávání, díky čemuž tato země konečně získala větší svobodu a možnost obchodovat v celosvětovém měřítku. 

Od té doby přicházejí do této země s bohatými ropnými ložisky zahraniční investice spíše vzácně. V posledních týdnech a měsících však přesto došlo k podepsání hned několika větších dohod, které naznačují, že nadnárodní společnosti získávají čím dál tím větší jistotu při hledání pevné půdy pod nohama na tomto trhu, který je považován za jeden z nejrizikovějších a přitom nejslibnějších na světě. 

Dohody a potíže

V červenci francouzský ropný gigant Total schválil investici ve výši jedné miliardy dolarů do rozvoje největšího ropného pole v zemi – což je poměrně velká investice vzhledem k tomu, že ceny mají jít nahoru. Díky nedávnému závazku společnosti Peugeot týkajícího se výroby 200 000 nových automobilů v Íránu získají Íránci zvyklí na řízení místních těžkopádných automobilů opět možnost usednout za volant zbrusu nového vozu tohoto výrobce.

Dopravní průmysl bude těžit také ze zrušení sankcí v oblasti civilního letectví. Íránský ministr dopravy uvedl, že země bude muset v příštích deseti letech nahradit nejméně 400 komerčních letounů, což by mělo vést ke zvýšení výnosů amerického výrobce letadel Boeing Co (BA).

Írán však stále není místem pro investory slabší povahy. V zemi panuje korupce (organizace Transparency International řadí Írán spolu s Nepálem, Ruskem a Ukrajinou na 131. místo ze 175 zemí zahrnutých do Indexu vnímání korupce), kvůli které se Íránu zdálky vyhýbá řada mocných západních společností. Společnost Apple například minulý týden potvrdila, že v souladu s uvalenými americkými sankcemi odstranila z obchodu App Store oblíbené íránské aplikace, čímž zasadila ránu rozkvétající íránské scéně. 

Slibná budoucnost

Zatímco společnost Google stále povoluje v obchodě Play Store v Íránu bezplatné aplikace pro systém Android, jiné západní vlády zaujímají otevřenější přístup než USA. Spojené království po loňském jmenování nového velvyslance v Teheránu Nicholase Hoptona nabízí finanční krytí vybraným společnostem, které zde chtějí podnikat. Britské ministerstvo obchodu aktivně podporuje obchodní příležitosti v íránském sektoru energetiky, infrastruktury, zdravotnictví, maloobchodu, letišť a letectví, těžby a vodohospodářství.

Také Čína a Indie nadále poskytují svou podporu loňským dokončením vlakové linky z Číny do Íránu s názvem „Silk Road“. Tento vlak začíná svou cestu ve východočínské provincii Zhejiang a projíždí přes Kazachstán a Turkmenistán. Při příležitosti zavedení této linky se Čína dohodla s Íránem také na zvýšení objemu obchodů v následujícím desetiletí na 600 miliard dolarů.

Doprovodný příchod skupin poskytujících profesionální služby – například příchod mezinárodní anglické advokátní kanceláře CMS v loňském roce – napíná nezralý sektor komerčních nemovitostí této země až na samotnou hranici. Aby společnost Regus uspokojila rostoucí potřeby svých zákazníků a využila co nejvíce rozvíjející se trh v Íránu, otevřela kancelářské prostory v Teheránu. 

Čas investovat

Důležité je, že zde existují známky toho, že finanční instituce rozšiřují své úvěrové limity a poskytují tak odrazový můstek společnostem, které jsou již dlouhou dobu nadšeny z potenciálu Íránu, ale jsou omezeny nedostatečnou finanční podporou.

Nadšení těchto společností přitom vychází z pevného základu. Írán disponuje obyvatelstvem v pracovním věku: téměř dvě třetiny z 80 milionů obyvatel jsou mladší 35 let. Tito lidé jsou navíc tak vysoce vzdělaní, že podle střediska Crown Center for Middle Eastern Studies země čelí „krizi nadměrného vzdělání“, kdy příliš mnoho inteligentních lidí soupeří o pár místních pracovních míst. V loňském roce vzrostla ekonomika o 6,5 procenta, přičemž MMF plánuje růst o 3,3 procenta v roce 2017, 4,3 procenta v roce 2018 a 4,4 procenta v roce 2022.

Čím dál většímu počtu průkopnických společností se zdá, že jim má Írán co nabídnout – významný rozvíjející se trh, 78 milionů obyvatel a nominální HDP ve výši 400 miliard dolarů – a jsou připraveny převzít související rizika.