Proč je cestou ke štěstí 16minutová cesta do práce

Produktivita

Proč je cestou ke štěstí 16minutová cesta do práce

Chcete zlepšit svou náladu a změnit svůj život? Inspirujte se u nejšťastnějších zemí světa a řekněte ne dlouhému každodennímu dojíždění, říká Hannah Hudson

Kolik času ze svého života strávíte dojížděním? Zkusili jste se nad tím někdy opravdu zamyslet?

Pokud žijete v USA, které má 10. nejdelší průměrnou dobu dojíždění na světě (25 minut každým směrem(1), během typického roku strávíte cestou do práce a z práce ekvivalent osmi 24hodinových dní.

Pokud dojíždíte 28 minut, což je průměr pro Velkou Británii(2), strávíte cestováním 13 216 minut, tedy devět dní. Pokud se na tuto dobu podíváte z pohledu běžného osmihodinového pracovního dne, dojížděním můžete strávit více času než je váš roční nárok na dovolenou – 27 dní(3).

A pokud je vaším domovem Jižní Korea, kde mají zaměstnanci nejdelší cestu do práce na světě (74 minut každým směrem(4), strávíte cestováním mezi domovem a prací neuvěřitelných 37 148 minut, což je ekvivalent 25 dní a 19 hodin. Vzhledem k tomu, že si Jihokorejci berou v průměru 10 dní placené dovolené ročně, je to opravdu nepoměr.

Bohužel se zdá, že se tato doba prodlužuje. Ve Velké Británii dnes doba strávená na cestě do práce a z práce trvá každý den o pět minut déle než před deseti lety – za rok to znamená 20 hodin navíc na ucpaných silnicích a v přeplněných vlacích (5).

V USA je průměrná doba dojíždění o 20 % delší než dříve. Podle amerického úřadu pro sčítání lidu nyní trvá cesta do práce průměrnému zaměstnanci 26 minut. To je nejdelší doba zaznamenaná od zahájení sledování těchto dat v roce 1980(6).

Asi není překvapivé, že cestování do práce nám ubírá na životní pohodě. Národní statistický úřad Velké Británie zjistil, že „lidé dojíždějící za prací jsou v porovnání s nedojíždějícími v průměru méně spokojení, méně věří, že je jejich každodenní činnost smysluplná, cítí se méně šťastní a mají vyšší míru úzkosti“(7). Dokonce bylo zjištěno, že pokud vaše cesta trvá déle než hodinu, míra pocitu štěstí klesá s každou další minutou cestování(8).

Proč je cestou ke štěstí 16minutová cesta do práce

 

Existuje jiná cesta?

Co by se stalo, kdybychom přestali dojíždět?

Dopad by byl obrovský, říká reportér Christopher Ingraham, který píše pro The Washington Post(9). „Představte si potenciální efekt [toho, že vrátíte lidem zpět čas, který tráví dojížděním]. A tuto například dvouhodinovou časovou úsporu vynásobte 250 pracovními dny typického roku – to je 500 hodin navíc každý rok. Vynásobte to 3,6 miliony pracovníků a výsledkem je asi 1,8 milionu člověkohodin potenciální produktivity, které by se mohly vrátit do ekonomiky. Je to časový ekvivalent 900 000 plných úvazků.

Dodává k tomu: „Když ale člověku dáte dvě volné hodiny navíc, pravděpodobně je nestráví prací. Podívá se na televizi, zahraje si Candy Crush nebo zajde na pivo s přáteli a bude dělat jiné věci, které nemusejí být produktivní. Postupem času však bude mít tento člověk více času, aby byl občansky aktivní. Bude mít více času na své děti, své zdraví nebo svůj partnerský vztah. Bude mít více odpočinku a tím pádem bude i lépe pracovat. Potenciální výhody jsou neomezené.“

Cesta ke štěstí

Pokud nás dlouhé dojíždění dělá nešťastnými, mělo by být logické, že při kratším dojíždění budeme šťastnější. Podle průzkumu magazínu Time Out z roku 2018 je pro Londýňany podprůměrná délka dojíždění (pouze 15 až 30 minut na rozdíl od průměrných 39) větším zdrojem štěstí než sex(10).

Jeden vědec zkoumající štěstí dokonce vypočítal, o kolik bychom byli šťastnější, kdybychom zkrátili čas dojíždění do práce. V knize Thrive: Finding Happiness the Blue Zones Way uvádí spolupracovník National Geographic a spisovatel Dan Buettner výslednou částku 40 000 amerických dolarů.

Je to náhoda, že v 10 nejšťastnějších zemích světa (dle hodnocení OSN World Happiness Report)(11) je doba dojíždění do práce pod celosvětovým průměrem 41,6 minut? V nejšťastnější zemi, Norsku, je jednosměrná cesta 33 minut; v Dánsku 29 minut a ve Finsku a Švédsku 21 minut.

A štěstí je velmi důležité i pro práci. Nedávná studie ekonomů z University of Warwick zjistila, že štěstí zaměstnanců vedlo ke 12 procentnímu zvýšení produktivity(12). „Pozitivní emoce jsou pro lidské bytosti povzbuzující,“ prohlašuje výzkumný tým ve své zprávě. Šťastní zaměstnanci dokážou efektivněji spolupracovat(13) a jsou lepšími vedoucími pracovníky(14).

Ideální dojezdnost

Jaká je tedy ideální doba dojíždění do práce? Překvapíme vás. Zdá se, že naproti očekávání není nejlepší variantou žádné dojíždění. Průzkum více než 1 000 pracovníků v San Franciscu(15) zjistil, že ideální jednosměrná cesta trvá 16 minut. Méně než dvě procenta dotázaných lidí chtělo dobu dojíždění kratší než 4 minuty, zatímco pouze 1,2 % chtělo nemuset dojíždět vůbec.

Zdá se, že lidé oceňují jistý odstup mezi prací a domovem a používají cestování jako psychologický nástroj k oddělení pracovního dne. Vše je podloženo vědecky. Výzkumy opakovaně potvrzují, že „aktivní dojíždění“, které představuje jízdu na kole či chůzi, zvyšuje kvalitu života – pro životní pohodu může být stejně důležité, jako manželství nebo zvýšení platu(16).

Pokud je ideální doba dojíždění pro většinu lidí 16minutová procházka oběma směry, jak by měly firmy reagovat? „Pryč jsou dny, kdy byli zaměstnanci nuceni trávit neproduktivní čas cestováním na jedno místo a pracovat během pevné pracovní doby, která byla stanovena ve viktoriánských časech,“ říká Richard Morris, CEO společnosti Regus pro Velkou Británii (17). „Firmy všech velikostí by měly prozkoumávat možnosti flexibilní práce, které zaměstnancům umožní pracovat blíže k domovu a pracovat v různé hodiny podle vlastních potřeb.

Pokud, jak praví Athénský historik Thúkydidés, je „klíčem ke štěstí svoboda“, možnost vybrat si místo práce a způsob dopravy může pro unavené dojíždějící zaměstnance celého světa znamenat obrovský rozdíl.

 


Hannah Hudson je editorkou magazínu společnosti Regus.

 

Jak jsme vypočítali dobu dojíždění?

Použili jsme průměrné doby dojíždění z výzkumu organizace OECD z roku 2016. Poté jsme předpokládali, že průměrný pracovník dojíždí do práce a z práce pět dní v týdnu a jeho pracovní doba má osm hodin. Pro počet dnů dovolené (které nejsou strávené cestováním) jsme použili zprávu společnosti Expedia o nedostatku dovolené (listopad 2017).

Zdroje:

(1) https://www.statista.com/statistics/521886/travel-time-spent-work-study-countries/

(2) https://www.statista.com/statistics/521886/travel-time-spent-work-study-countries/

(3) https://viewfinder.expedia.com/news/millennials-vacation-deprived/

(4) https://www.statista.com/statistics/521886/travel-time-spent-work-study-countries/

(5) https://www.tuc.org.uk/news/average-worker-now-spends-27-working-days-year-commuting-finds-tuc

(6) https://www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2016/02/25/how-much-of-your-life-youre-wasting-on-your-commute/?utm_term=.340292b43b36

(7) http://www.bbc.co.uk/news/health-26190236

(8) http://www.ons.gov.uk/ons/rel/wellbeing/measuring-national-well-being/commuting-and-personal-well-being–2014/art-commuting-and-personal-well-being.html#tab-2–Key-Points

(9) https://www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2016/02/25/how-much-of-your-life-youre-wasting-on-your-commute/?utm_term=.67dbfbadad1b

(10) https://www.timeout.com/london/news/a-short-commute-makes-londoners-happier-than-sex-012918

(11) https://en.wikipedia.org/wiki/World_Happiness_Report

(12) https://warwick.ac.uk/newsandevents/pressreleases/new_study_shows/

(13) http://www.forbes.com/sites/martinzwilling/2014/12/02/how-to-squeeze-productivity-from-employee-happiness/

(14) http://www.inc.com/ariana-ayu/why-happiness-matters-in-gratitude-to-robin-williams.html

(15) https://link.springer.com/article/10.1023/A:1010366321778

(16) https://www.citylab.com/transportation/2014/09/want-to-be-happier-try-walking-even-part-of-the-way-to-work/380158/

(17) https://www.fleetnews.co.uk/news/fleet-industry-news/2016/09/27/commute-is-wasted-time-for-31-of-workforce