Desková hra Hadi a žebříky

Produktivita

Potvrzeno: flexibilní práce je cestou k povýšení

Není žádnou novinkou, že flexibilní práce znamená šťastné zaměstnance a že šťastní zaměstnanci jsou mnohem produktivnější. Tím to ale nekončí… Matthew Jenkin se zaměřil na vědecké a psychologické aspekty flexibilní práce, která podle něj může posílit nadějné vyhlídky na kariéru.

 

Finsko se svou temnou a mrazivou zimou a minimem slunečního svitu rozhodně není favoritem mezi kandidáty na nejšťastnější zemi na světě. Přesto se však národ známý pro svou avantgardní kinematografii bez špetky citu letos vyhoupl na špici žebříčku OSN o nejspokojenějších zemích.

Jak vyplývá ze zprávy OSN o světovém štěstí z roku 2018(1), v těsném závěsu za Finskem skončili jeho severští sousedé z Norska, Dánska a Islandu. Zatímco jejich společná láska k sauně jim pomáhá po dlouhém dni v kanceláři upustit trochu páry, k jejich vysokému skóre přispěl spíše důraz na flexibilní pracovní dobu a štědrá rodičovská dovolená.

Ale rovná se možnost pracovat, kdykoli a kdekoli chceme, úspěšné kariéře a domácímu štěstí?

Odpovídáme, že rozhodně ano. Začínají přibývat důkazy, že flexibilní práce nejen zlepšuje rovnováhu mezi vašim pracovním a soukromým životem, ale může mít i pozitivní vliv na vaše finance a otevírá nové příležitosti k povýšení.

Podle nové studie(2) společnosti Flex+Strategy Group, která pomáhá podnikům vytvářet flexibilní pracovní prostředí, se 60 procent zaměstnanců USA, kteří mají možnost pracovat flexibilně, cítí „produktivněji a angažovaněji“. Z těch, kteří mají flexibilní práci, 45 procent cítí, že flexibilita zvyšuje jejich schopnost „komunikovat, tvořit a vyvíjet nové věci s kolegy“.

Zaměstnanci díky flexibilní práci bohatnou. Ve zprávě centra Centre for Economics and Business Research(3) bylo zjištěno, že flexibilní práce by mohla ušetřit čas za dojíždění ve výši 533 milionů hodin ročně, což britským zaměstnancům ušetří 3,8 miliardy liber, a když vezmeme v úvahu hodnotu času na dojíždění, zvýší se dokonce na 7,1 miliardy liber.

Osoba kráčející po barevných schodech

Flexibilní práce by mohla být vaším velkým skokem v kariéře

 

Flexibilní práce nemusí nutně znamenat snížení platu. Zpráva z loňského roku, kterou vypracovala skupina flexibilních pracovníků Timewise, ukázala, že vzrůstá počet zaměstnavatelů, kteří uvítali sdílení práce. Ve výsledku to znamenalo, že počet pracovníků na částečný úvazek, kteří dostávají ročně více než 40 000 liber, vzrostl mezi lety 2016 a 2017 o pět procent. Zaměstnavatelé jsou také stále ochotnější využívat sdílení práce i na vyšších pozicích – dva z pěti dotazovaných manažerů, zvažuje najmout na vyšší pozici pracovníky, kteří by se o práci dělili.

Zpráva institutu IBM Smarter Workforce(5) poskytuje další důkazy, které ukazují, že flexibilní práce zdaleka neomezuje v budování kariéry, naopak, může ho ještě posílit. Studie mezi 3 000 odborníky a vedoucími pracovníky z Velké Británie a USA odhalila, že respondenti, kteří pracují flexibilně, s mnohem větší pravděpodobností za posledních pět let zaznamenali dvě nebo více povýšení v porovnání se zaměstnanci, kteří nemají flexibilní pracovní dobu (33 procent versus 24 procent).

Rodiče mají přednost

Tento pozitivní vývoj flexibilních pracovních příležitostí je zvláště přínosný pro rodiče. Když rodiče dětí pracují mimo standardní pracovní denní dobu, chodí na částečný úvazek nebo pracují z domu, mají tak snazší přechod zpět do práce po dlouhé mateřské dovolené a napomáhá to jejich kariéře.

Výzkum charitativní organizace Working Families(6) zjistil, že u rodičů, kteří měli zaměstnavatele podporujícího rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a umožňoval flexibilní práci či jiné iniciativy, byla o 65 procent vyšší pravděpodobnost, že zůstanou u společnosti, přičemž 62 procent uvedlo, že jsou motivovanější a produktivnější, a 56 procent uvedlo, že by byli ochotni udělat více. Společný výzkum firmy Bain & Company a organizace Chief Executive Women(7) rovněž ukázal, že ženy (často s povinností péče o děti), které pracují flexibilní pracovní dobu, mají větší šanci na úspěch a povýšení.

Na iniciativách flexibilní práce je však ještě potřeba zapracovat, aby rodiče mohli dosáhnout svého plného kariérního potenciálu. Mubeen Bhuttová, šéfka zásad a kampaní organizace Working Families, je názoru, že flexibilní práce je stále spíše považována za laskavost nebo benefit, a chce, aby zaměstnavatelé začali nabízet své pracovní pozice jako flexibilní již od samého začátku.

Vysvětluje: „Takže když někoho najímají, měli by vlastně myslet na práci a na to, co od této osoby potřebují, měli by přemýšlet o tom, jakou flexibilní práci by mohli nabídnout, spíše než jaké změny musí udělat, aby natěsnali práci na plný úvazek do čtyř dnů. Tohle jsou problémy, které se kumulují v rámci pracovní zátěže.

Toto stanovisko zastává také komise Equality and Human Rights Commission, která tvrdí, že taková změna by pomohla překonat rozdíl v platech žen a mužů(8). Skupina navrhuje, aby Británie následovala příkladu skandinávských zemí a nabídla pracujícím otcům vyšší úroveň placené rodičovské dovolené(9). To by mohlo motivovat více mužů, aby požádali o flexibilní pracovní dobu, a zmírnil by se tlak na ženy, aby si prodlužovaly přestávku nebo opustily práci.

Studie fakulty sociologie na Oxfordské univerzitě(10) reagovala na zprávu EHRC. Zjistilo se, že jakmile muži začali mít flexibilní pracovní dobu, hodinová mzda jejich manželek se výrazně zvýšila, zvláště pokud byly matky (o 14,2 procenta za čtyři roky). Hodinová mzda manželů také vzrostla, a to o 7,4  procenta během následujících čtyř let.

Honba za štěstím

Zjistilo se, že šťastní zaměstnanci jsou o 12 procent produktivnější než jejich nešťastní kolegové(11). Ergoterapeutka Dr. Roxane Gervaisová se domnívá, že flexibilní práce je pozitivním krokem k zlepšení pohody v práci.

„Flexibilní pracovní doba vám umožňuje se trochu uvolnit a začít trochu žít,“ dodává Gervaisová. „Také vám umožňuje dát si na čas, věci přehodnotit a získat odstup, který vám pomůže vyřešit otravný pracovní problém jiným a efektivnějším způsobem. Tento čas může pomoci osvěžit váš mozek.“

Mýtus, že flexibilní práce je překážkou v produktivitě a může udusit nadějně rozjetou kariéru, je tak pomalu vyvracen.

Profesorka Phyllis Moenová, socioložka z minnesotské univerzity, pomáhala provádět výzkum publikovaný v novinách American Sociological Review(12), který opět potvrdil ohromný přínos flexibilní pracovní doby pro zaměstnance i firmy.

Studie se zabývala vlivy pilotního programu flexibilní pracovní doby ve společnosti Fortune 500. Výsledky byly jednoznačné – zaměstnanci, kteří se programu účastnili, byli v práci prokazatelně více spokojeni a snížilo se riziko vyhoření a psychické zátěže než u zaměstnanců stejné společnosti, kteří se programu nezúčastnili.

„Náš výzkum ukazuje, že pracovníci, kteří si mohou určit čas a místo, kde budou pracovat, jsou se svou prací mnohem více spokojeni a více se jim daří najít rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem,“ vysvětluje Moenová. „Zásadní však je, že tito zaměstnanci jsou v práci efektivnější a produktivnější.“

Na závěr Moenová poznamenává: „Dnes jsou zaměstnanci zavaleni radami, jak vyvážit pracovní a rodinný život. Máme chodit na jógu, naučit se meditovat nebo kontrolovat e-mail jen dvakrát za den. Avšak strategie individuálního zvládání problémů nic nevyřeší. Naše studie jasně ukazuje, že jsou zapotřebí organizační iniciativy, včetně programů, které zaměstnancům umožňují větší flexibilitu a kontrolu, a také větší podporu nadřízených.“

 


Matthew Jenkin je britský novinář na volné noze a bývalý redaktor Guardian Careers, stránek deníku The Guardian pro uchazeče o zaměstnání a změnu kariéry

Zdroje:

(1) http://worldhappiness.report/ed/2018/

(2) https://flexstrategygroup.com/

(3) https://cebr.com/reports/impacts-of-a-flexible-working-culture/

(4) https://timewise.co.uk/article/press-release-the-rise-of-generation-job-share/

(5) https://www.theguardian.com/women-in-leadership/2014/apr/24/flexible-working-career-progression-work-life-balance

(6) https://www.familyfriendlyworkingscotland.org.uk/resources/FINAL-Results-paper.pdf

(7) http://www.merryck.com/wp-content/uploads/2016/02/BAIN_REPORT_The_power_of_flexibility_Boosting_gender_parity.pdf

(8) https://www.equalityhumanrights.com/en/our-work/news/shake-working-culture-and-practices-recommended-reduce-pay-gaps

(9) https://www.theguardian.com/society/2017/mar/28/improve-shared-parental-leave-to-cut-gender-pay-gap-urge-mps

(10) http://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0950017017708161?journalCode=wesa

(11) http://www.smf.co.uk/wp-content/uploads/2015/10/Social-Market-Foundation-Publication-Briefing-CAGE-4-Are-happy-workers-more-productive-281015.pdf

(12) http://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0003122415622391