Názory

Nejvlivnější podnikatelé dneška

Co určuje vliv člověka v dnešním obchodním světě? Pro některé je základním měřítkem bohatství. Peníze sice nejsou všechno, ale vedoucí představitelé společností, kteří své firmy s rostoucí hodnotou akcií vybudovali od nuly, dokázali vytvořit něco, co si ostatní alespoň z části chtějí koupit. Je proto logické, že vzbuzují respekt.

Žijeme však rovněž v době, která se rychle mění a v níž nové technologie narušují zavedené firmy, takže mnozí z nás vzhlížejí k lídrům technologických společností, aby zjistili, kam směřuje budoucnost. V měnícím se charakteru vedení firmy se odráží rovněž společenské změny, protože nová generace podnikatelek se snaží překonat diskriminaci a vnáší do zkostnatělého byznysu čerstvý vítr. 

Představujeme vám některé z nejvlivnějších podnikatelů dneška. Vycházejí z řad bohatých, technicky zdatných stoupajících hvězd a talentovaných žen, představují špičku ve vedení společností a jsou náznakem toho, jak může vypadat budoucnost.

 

Seznam bohatých

Existuje mnoho způsobů, jak měřit úspěch v podnikání, ale peníze nelze ignorovat nikdy. Stačí jedno jediné rozhodnutí ze strany vedoucích miliardářských podniků a celý průmysl může nabrat zcela jiný směr. Jejich vliv je nepopiratelný. Koho tedy máme na seznamu bohatých pro rok 2017?

V posledních měsících si z důvodu kolísání cen akcií korunu nejbohatšího podnikatele mezi sebou předávali zakladatel společnosti Microsoft a globální filantrop Bill Gates a zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos. Bezos má nyní odhadované čisté jmění v hodnotě více než 90 miliard dolarů. To není vůbec špatné na muže, který ve svém prvním zaměstnání opravoval přes léto traktory. Jakmile dostudoval na Princetonu, pracoval Bezos na Wall Street na finančním softwaru. Poté skončil a v roce 1994 začal z garáže v Seattlu prodávat na internetu knihy.

Jednalo se o riskantní krok, ale díky němu Amazon nyní dominuje online maloobchodnímu trhu a zaznamenal 53% podíl na americkém trhu. Na nedávné konferenci v rámci technologického summitu Bezos prohlásil: „Pokud by se to nepodařilo, i tak bych byl ve stáří velmi pyšný, že jsem se alespoň pokusil.“ Bezos se také aktivně zajímá o média. V roce 2013 například za 250 milionů dolarů koupil deník The Washington Post. Díky své vášni pro vesmír nyní pracuje na vývoji opakovaně použitelné rakety na přepravu cestujících pro svou leteckou společnost Blue Origin.

Jeff Bezos, Amazon (Mark Wilson / Getty Images)

Miliardář Amancio Ortega, který založil řetězec obchodů s konfekcí s proslulou značkou Zara, se v posledních letech také pohybuje na předních příčkách žebříčku. Narodil se v roce 1936 ve španělském městě Busdongo de Arbas. Ze školy odešel ve věku 14 let, aby pracoval jako poslíček pro obchod s oděvy. Později založil společnost Inditex, která je nyní největším prodejcem oblečení na světě. Kromě značky Zara vlastní ještě 8 dalších maloobchodních značek a po celém světě provozuje více než 7 000 obchodů. Jeho roční příjem za rok 2016 příjem činil 25,7 miliardy dolarů. Ortega se však nespokojil pouze s 59% vlastnictvím společnosti Inditex, a proto po celém světě vlastní kancelářské budovy a obchody, včetně jednoho z nejvyšších mrakodrapů ve Španělsku. Navzdory svému bohatství a vlivu na maloobchodním trhu proslul tím, že je nesmírně skromný a nenápadný. Každý den například chodí se zaměstnanci na oběd do společné jídelny.

První pětici seznamu bohatých roku 2017 uzavírají sériový investor Warren Buffett a stvořitel Facebooku Mark Zuckerberg. Po zářijovém úmrtí Liliane Bettencourtové, dědičky kosmetického impéria L’Oréal, se nejbohatší ženou na světě stala Alice Waltonová, dcera Sama Waltona, zakladatele řetězce Wal Mart. Její bohatství se odhaduje na 33,8 miliardy dolarů.

 

Vzrušující technologie 

Vzhledem k tomu, že technologie řídí růst firem, není žádným překvapením, že jedni z nejbohatších na světě jsou ti, kteří stojí za největšími počítačovými firmami, jako je Bill Gates, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg a výkonný ředitel firmy Apple, Tim Cook.

Ale snad nikdo z nich není schopen svými ambicemi a šoumenstvím lépe rozproudit představivost než Elon Musk, generální ředitel firem SpaceX a Tesla. Podnikatel, který se narodil v Jihoafrické republice, založil svou první počítačovou firmu v roce 1995. V roce 1999 založil další firmu, ze které vzešel světoznámý platební systém PayPal. Zisk z této investice mu pomohl realizovat nové podnikatelské záměry v oblasti vesmíru a automobilové techniky. Jmění Elona Muska se odhaduje na 20,8 miliardy dolarů. On sám však uvádí, že jeho cíle jsou pro něj důležitější než obchodní úspěch, a chce dosáhnout globální udržitelnosti a umožnit lidský život na jiných planetách. 

Elon Musk, Tesla a SpaceX (Axelle / Bauer-Griffin / FilmMagic)

Méně klíčovou, i když rozhodně ne méně vlivnou postavou, je současný generální ředitel společnosti Google, Sundar Pichai. Narodil se v Čennaí v jihovýchodní Indii a první roky svého života žil bez moderních vymožeností, jako je třeba chladnička. Po stipendiu na Stanfordu, kdy jeho studium inženýrství stálo roční úspory celé rodiny, nastoupil do Silicon Valley. V roce 2004 začal pracovat ve společnosti Google a hrál klíčovou roli při vzniku prohlížeče Chrome. Poté, co zakladatelé společnosti Larry Page a Sergey Brin přešli do firmy Alphabet, jež je mateřskou firmou společnosti Google, získal Pichai vyšší pozici.

Tam z pozice generálního ředitele již dohlížel na sedm produktů a upravil filozofii firmy z „mobilní technologie na prvním místě“ na „umělá inteligence na prvním místě“. Jeho vedení bude určovat směr jednoho z největších světových technologických gigantů. V nedávném rozhovoru pro deník  The Guardian  prohlásil: „Chceme demokratizovat technologii. Jakmile máte přístup k počítači a připojení k internetu, pak hledání funguje stejně, ať už jste laureátem Nobelovy ceny nebo pouhé dítě.“

Klíčový vliv v technologiích mají i generální ředitel společnosti Microsoft, Satya Nadella, který je průkopníkem nových cest za hranice systému Windows v různých zařízeních a cloudových službách, a Reed Hastings, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Netflix. Na paty jim rovněž šlapou nováčci z mladší generace talentů, jako je například generální ředitel společnosti Snapchat Evan Spiegel, který se na začátku roku 2017 stal nejmladším ředitelem veřejné společnosti.

 

Ženy ve světě podnikání

Během posledních 20 let došlo k významnému posunu v oblasti práv žen a k pokrokům v rozvinutém světě. Tento úspěch však dosud nedokázal přemostit trhlinu na vedoucích pozicích. To znamená, že ti, kteří uspěli, se stali přirozeným představitelem širšího hnutí sociálních změn, a to nejen v rámci svého oboru.

Patří k nim i provozní ředitelka společnosti Facebook, Sheryl Sandbergová, která je jednou z nejvlivnějších žen na světě. Poté, co sloužila jako náčelnice štábu tajemníka ministerstva financí ve vládě Billa Clintona a pracovala ve společnosti Google, se v roce 2008 stala provozní ředitelkou společnosti Facebook, kde dohlíží na obchodní operace této sociální sítě. V roce 2012 se Sandbergová stala osmou členkou představenstva a první ženou společnosti Facebook. Její nejprodávanější kniha  Opřete se do toho: Ženy, práce a vůle uspět   vyvolala posun v rovnosti žen a mužů a posílila postavení žen na pracovišti. Dnes její majetek čítá více než 1 miliardu dolarů.

Veličinou, s níž je třeba počítat, a silným zastáncem genderové rovnosti je také generální ředitelka společnosti YouTube, Susan Wojcicki. V roce 1999 se stala šestnáctým zaměstnancem společnosti Google. Začala jako první marketingový manažer pro vyhledávač a později vedla veškeré marketingové a obchodní aktivity. Pod jejím vedením koupila společnost Google v roce 2006 platformu pro videa YouTube za 1,65 miliardy dolarů. Od února 2014 je ve společnosti generální ředitelkou a společnost má nyní odhadovanou hodnotu 90 miliard dolarů. Na účet  Silicon Valley, které je svou atmosférou spíše „pánským klubem“, prohlásila, že je důležité u výkonných ředitelů prosazovat genderovou diverzitu.

Hladinu jiného průmyslového odvětví, kde dominují muži, v roce 2004 rozvířila Mary Barraová, když nastoupila na funkci generální ředitelky společnosti General Motors. Od začátku zaujala svým rozhodným vystupováním a jasnou strategickou vizí. V loňském roce společnost zaznamenala největší nárůst prodeje za poslední roky a akcie za 12 měsíců vzrostly o 25 procent.

Mary Barra, General Motors (Bill Pugliano / Getty Images)

Ve světě, kde novinka svařená na koleni v garáži může převrátit vzhůru nohama celé průmyslové odvětví, nesmí usnout na vavřínech nikdo, kdo chce držet krok. Tito ředitelé společností mohou být dnes na výsluní bohatství, řídit inovace a udávat společenský směr, ale kdo ví, kdo se vedení ujme zítra?