Názory

Slavní lídři: 10 nejúspěšnějších světových generálních ředitelů starších 70 let

Digitální narušení může ochromit staré obchodní modely. Nezabránilo však tomu, aby se rok 2017 odvíjel ve znamení úspěchu starších lídrů.

Pojišťovací gigant AIG zaměstnal v květnu 70letého generálního ředitele a akcionáři amerického provozovatele železnice, společnosti CSX, neměli žádné výhrady k novému 72letému řediteli, který získal neuvěřitelný nástupní bonus ve výši 84 milionů $.

Ruku v ruce se zlepšením zdravotnických technologií a životních standardů se zvyšuje i naše dlouhověkost. Jak odhalila studie společnosti Korn Ferry Institute, generální ředitelé jsou starší než pracovníci zastávající jiné manažerské role. V USA je nyní průměrný věk manažerů 58 let. 

Lidé však stále ještě nejsou neporazitelní. Studie v časopise Journal of Empirical Finance uvádí, že pokles kognitivních schopností vedoucích pracovníků související s jejich věkem mívá dopad na cenu akcií společnosti.

Jen se to pokuste říci těmto 10 slavn´ým lídrům, kteří jsou jasným důkazem toho, že se vitalita a technické zkušenosti mládí nemohou ani zdaleka měřit s houževnatostí a moudrostí stáří.

 

Brian Duperreault, AIG (70 let)

Tím posledním, co společnost AIG právě teď potřebuje, je slabost jejího ředitele. Od globální finanční krize v roce 2008 již tento pojistitel zažil šest změn ve vedení. Poté však přišel Brian Duperreault, skutečný odborník v oboru, který ukázal, že věk není v žádném případě překážkou ke změně. Duperreault úspěšně řídil čtyři velké pojišťovny a teprve nedávno mu byly připsány zásluhy za obohacení oboru o sofistikované analýzy dat.

Brian Duperreault, AIG (Rob Kim/Getty Images)  

 

Hunter Harrison, CSX Railroad (72 let)

Přičinlivý Hunter Harrison, který nikdy neměl problém s prudkou změnou směru, se zasloužil o zvýšení jmění tří hlavních železničních společností: Canadian Pacific, Canadian National Railway a Illinois Central. Při svém působení v poslední z nich zavedl takzvaný precizní železniční systém: Odpoutal se od tradičního čekání na naplnění vlaků a začal usilovat o co nejrychlejší odesílání zásilek. Tento přístup vnesl zcela novou úroveň sofistikovanosti do využívání aktiv a řízení nákladů.

 

Leslie Wexner, L Brands (80 let)

Wexner stojí v čele mateřské společnosti společnosti Victoria’s Secret – L Brands – již více než 54 let, což z něj dělá nejdéle působícího generálního ředitele v žebříčku Fortune 500. Ano, hodnota akcií společnosti sice v nedávné době poklesla, ale Wexner byl v loňském roce označen Harvardovou obchodní školou jako 34. nejlepší výkonný ředitel. Wexner, který byl časopisem Forbes označen za „chronického opozičníka“, neustále přetváří své podnikání tak, aby se přizpůsobil aktuálnímu vkusu spotřebitelů, ať už prostřednictvím prodeje společnosti Abercrombie & Fitch v roce 1996 nebo nedávným zaměřením na levnější sportovní podprsenky.

 

Rupert Murdoch, News Corp (86 let)

Budete ho buď milovat nebo nenávidět. Odvahu tohoto australského mediálního magnáta nemůže nikdo popřít. Veškeré dění sleduje s kamennou tváří, od skandálů s hackováním telefonů až po úpadek novin, a i nadále si udržuje svůj impozantní vliv v obchodních a politických sférách. Murdoch se nebojí riskovat, i když jeho platforma Sky utrpěla obrovské počáteční ztráty. Jeho vášeň pro tradiční média jim navíc pomáhá úspěšně bojovat se silnými konkurenčními společnostmi, jako je Google či Facebook.

 

Nobutsugu Shimizu, Life Corporation (91 let)

Za druhé světové války byl Nobutsugu Shimizu vyslán v roce 1945 na sebevražednou misi. Válka však naštěstí brzy skončila, a 19letý Shimizu tak mohl pokračovat ve své podnikatelské kariéře. Z jeho přežití vytěžili také investoři společnosti Life Corporation: poté, co v roce 2006 převzal vedení tohoto řetězce japonských supermarketů, se hodnota jeho akcií téměř zdvojnásobila. Shimizův věk však není v Japonsku nijak neobvyklý – generální ředitelé zde mají v průměru přes 60 let. Druhým nejstarším ředitelem velké společnosti je 90letý Shintaro Tsuji, který řídí impérium Hello Kitty.

 

Frederick Smith, FedEx (73 let)

Jistě, nedávný úspěch společnosti FedEx má hodně společného s revolucí elektronického obchodu, která zvýšila poptávku po kurýrních službách. Bez dlouhodobého působení Fredericka Smithe by však společnost jen stěží dosáhla významného tržního postavení, kterým se dnes pyšní. Smith přišel s nápadem na založení společnosti FedEx již ve své semestrální práci na Yaleově univerzitě, za kterou získal průměrné hodnocení. Ke svému nápadu se vrátil po dvou služebních cestách do Vietnamu. A tentokrát již dosáhl vytouženého úspěchu. Již tak vysokou cenu akcií společnosti FedEx dále zvyšuje dobře provedenými akvizicemi, které mu pomáhají rozšiřovat globální dosah společnosti.

Frederick Smith, FedEx (Alex Wong/Getty Images) 

 

Martin Sorrell, WPP (72 let)

Martinu Sorrellovi, který je nejdéle sloužícím generálním ředitelem v britském žebříčku FTSE 100, se mistrovsky podařilo transformovat společnost WPP z výrobce drátěných nákupních košů na světového lídra v oblasti marketingových komunikačních služeb, a to zejména díky několika desítkám inteligentně provedených akvizic. Novým společnostem umožnil autonomní řízení, dokud ho pokles na trhu v roce 1992 nepřinutil centralizovat vedení v zájmu využití velikosti společnosti WPP. Jeho přístup dokonale fungoval a společnost Harvard Business Review jej považuje za druhého nejlepšího generálního ředitele na světě. Prvním je Lars Rebien Sorensen, který vede společnost Novo Nordisk.

 

Li Ka-shing, CK Hutchison (89 let)

Jmění nejbohatšího muže v Hongkongu dosahuje hodnoty asi 34 miliard $, ale ne vždy tomu tak bylo. Li Ka-shing pochází ze skromných poměrů. Ve svých 12 letech musel opustit školu a začít pracovat v továrně na hodinky poté, co jeho otec, profesí učitel, zemřel na tuberkulózu. Později založil společnost zabývající se obchodováním s plasty a spolu s Warrenem Buffettem je dnes znám jako jeden z nejúspěšnějších investorů na světě. Ka-shing nikdy neusnul na vavřínech. Aby se udržel na vrcholu, neustále přetváří své rozsáhlé impérium, ať už prostřednictvím nedávného prodeje akcií společnosti Asian Telecom nebo včasnou investicí do společnosti Facebook v roce 2008.

 

Michael Bloomberg, Bloomberg (75 let)

Ve věku 70 let se Donald Trump stal nejstarším zvoleným americkým prezidentem, zatímco jeho soupeřce Hillary Clintonové je v současné době 69 let. Tato zpráva může povzbudit příznivce Michaela Bloomberga. Může tento mediální magnát a bývalý starosta New Yorku kandidovat v roce 2020 na prezidenta? V té době mu již sice bude 77 let, ale podle jeho soudobých úspěchů nelze jeho kandidaturu vyloučit. Jeho úspěšná společnost Bloomberg, která se zabývá zpracováním finančních dat, podporuje řadu dobročinných organizací a pomáhá mu udržet si pozici vůdčí osobnosti v boji proti klimatickým změnám.

Michael Bloomberg, Bloomberg (David M Benett/Getty Images) 

 

Warren Buffett, Berkshire Hathaway (87 let)

Možná že to má nějakou spojitost s pěti plechovkami Coca-Coly, které každý den rád popijí, ale dokonce i ve svých 87 letech se Warren Buffett stále drží v čele. Svou dovedností výběru akcií na základě jejich hodnoty, velkorysostí a ostrým vtipem si získal kult příznivců po celém světě a obohatil také ostatní investory. Od roku 1964 se společnosti Berkshire Hathaway vrátily její investice více než 10000krát. S těmito výsledky není divu, že valné hromady skupiny ve městě Omaha každým rokem přitahují davy Buffettových příznivců.